Pure Oils & Organic Serums

forpeople's Pure Oils & Organic Serums are undiluted, cold-pressed care products in amber glass bottles. No watering down, no thickeners, no synthetic preservatives — just pure plant oil or highly concentrated aloe vera gel.

Filters

Sort by:

15 products

ReusableFragrance-free
Aloe Vera Serum 99,6 % – Pumpflasche (300 ml)forpeople Aloe Vera Serum 300 ml pump bottle – key benefits and activesDermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Aloe Vera Serum 99.6% - Pump Bottle
Sale price€27,90(€11,16/100ml)
Fragrance-free
Wildrosenkernöl – kaltgepresstforpeople Wild Rose Seed Oil – key benefits and actives
Wild Rose Seed Oil - pure
Sale price€19,90(€39,80/100ml)
forpeople Faceoil - Lavendel – Produktfotoforpeople Face Oil Lavender – key benefits and actives
Face Oil - Lavender
Sale price€21,90(€43,80/100ml)
Bundle deal

Build your own care bundle

Save 5% on 3 items, 9% on 5 and 13% on 7 or more.

Build your bundleFrom €49: a free mini cream of your choice
Fragrance-free
Arganöl – kaltgepresstforpeople Argan Oil – key benefits and actives
Argan Oil - pure
Sale price€19,90(€39,80/100ml)
Fragrance-free
forpeople Aloe Vera Serum 99,6% – Produktfotoforpeople Aloe Vera Serum 250 ml – key benefits and activesDermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Aloe Vera Serum 99.6%
Sale price€24,90(€9,96/100ml)
Free shippingSave €20,80
forpeople Flüssige skincare – Gesicht, Körper & Haare im Glas – Produktfotoforpeople care set for face, body and hair – 3 products in this setDermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Care Set for Face, Body & Hair
Sale price€119,90 Regular price€140,70(€15,99/100ml)

Tested & honest

Externally certified & tested in German labs

Dermatologically tested

Tested in German labs — for dry & sensitive skin.

Certified natural cosmetics

NaTrue-certified and Made in Germany.

30-day money-back

Take your time to try it — returns even on opened products.

Fragrance-free
Mandelöl – kaltgepresstforpeople Almond Oil – key benefits and actives
Almond Oil - pure
Sale price€14,90(€14,90/100ml)
forpeople Körperöl - Lemongrass – Produktfotoforpeople Body Oil Lemongrass – key benefits and actives
Body Oil - Lemongrass
Sale price€16,90(€16,90/100ml)
Fragrance-free
Aloe Vera Serum 99.6%forpeople Aloe Vera Serum 50 ml – key benefits and activesDermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Aloe Vera Serum 99.6%
Sale price€9,90(€19,80/100ml)
forpeople Körperöl - Lemongrass groß – Produktfotoforpeople Body Oil Lemongrass 250 ml – key benefits and actives
Body Oil - Lemongrass large
Sale price€34,90(€139,60/l)
Fragrance-free
Jojobaöl – kaltgepresstforpeople Jojoba Oil – key benefits and actives
Jojoba Oil - pure
Sale price€16,90(€16,90/100ml)
Limited
forpeople Winter Körperöl - Zimt – Orange Detailansichtforpeople Winter Körperöl - Zimt – Orange Detailansicht
Body Oil - Cinnamon & Cloves
Sale price€14,90(€29,80/100g)
We leave the water out.

The principle

We leave the water out.

Most creams are mostly water — lots of packaging, little effect. forpeople grew out of everyday climbing, where cracked, worn hands need real care. So we leave the water out and fill the space with concentrated plant oils.

  • Water-free – 100% active instead of filler
  • Lasts a long time – small solid tin, goes a long way
  • Made in Germany – developed, made & dermatologically tested

Free from microplastics, parabens, silicones & synthetic fragrances.

Our story
Free shipping
forpeople Faceoil - Lavendel groß – Produktfotoforpeople Face Oil Lavender 250 ml – key benefits and actives
Faceoil - Lavender large
Sale price€79,90(€31,96/100ml)
NEWNon-NanoOn sale
forpeople Sommer Set – Sonnenschutz & After-Sun-Pflege – Produktfotoforpeople Sommer Set – Sonnenschutz & After-Sun-Pflege – Ansicht 7Dermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Sun Set – Mineral SPF 50 & Aloe After-Sun
Sale price€39,90 Regular price€42,80
Save €5,00
forpeople Gesichtspflege Set – Aloe Vera & Gesichtsöl – ProduktfotoThe 2 products in the forpeople Facial Care SetDermatest seal: Original, rating Excellent, 2026
Facial Care Set for Dry, Sensitive Skin
Sale price€44,90 Regular price€49,90(€12,83/100ml)

Cold-pressed Oils & Serums – Pure Natural Cosmetics

Our cold-pressed organic oils & highly concentrated serums offer intensive care with few but effective ingredients. Every product is based on high-quality plant oils from certified organic farming – pure, effective and suitable for sensitive skin. Whether rosehip seed oil, jojoba or aloe vera serum: each oil absorbs quickly, nourishes deeply and helps the skin keep its natural balance.

All products come in high-quality glass bottles with a handy dropper for easy, hygienic use. Many are also available in a returnable bottle and can be returned across Germany through the zerooo deposit system – for example at all Müller stores.

Our oils & serums are made in Germany, are vegan, mostly NATRUE-certified and free from synthetic fragrances, alcohol or irritating additives.

Discover minimalist care that works here – for a natural glow, healthy skin and mindful self-care.